آموزش استفاده از لپ تاپ

نظر يادتون نره

زمانیکه ویندوز بالا نمیاد

قتی ویندوز بالا نمی آید

تا به حال برايتان پيش آمده است که ويندوز نصب بر روي کامپيوترتان بالا نيايد؟ راه حلی برای این مشکل وجود دارد که در ادامه به آن میپردازیم
اين از اون مشکلاتی که کمتر کسی پيدا ميشه که با آن مواجه نشده باشه. بعضی وقتها ممکن است با نصب يک درايور جديد برای سخت افزارتان و يا نصب يک برنامه جديد در ويندوز و يا تغييرات رجيستری و ... بعد از اجرای مجدد ويندوز , ويندوز ديگر بالا نيايد و مثلا در صفحه بوت گير کند , در اين مواقع تنها کافی است يک بار سيستم را Restart کرده و بعد در همان ابتدا کليد F8 را زده و وارد منوی Windows Advanced Option ميشويم.

در اينجا با انتخاب گزينه :

Last Known Good Configuration (you must recent … ) و زدن کليد Enter ويندوز به راحتی بالا می

 

 


ب تعمیر بوت ویندوز
اگر ویندوز شما به هر دلیلی بالا نمی آید، روش زیر را دنبال کنید.
حالت اول: زمانی است که ویندوز شما به تازگی بالا نمی آید.
مثلا تا چند دقیقه قبل یا چند ساعت قبل سالم بوده است.

كامپيوتر را دستي ريست كرده و بلافاصله شروع به فشردن كليد F8 كنيد. تا صفحه فوق ظاهر شود.
به این ترتیب شما به صفحه Advanced Options Menu راهنمایی میشوید.
حال در صفحه ظاهر شده گزینه
Last Known Good Configuration
را میزنید، به این ترتیب ویندوز در آخرین مرتبه ای که سالم بالا آمده است باز میگردد و دستگاه بالا می آید.
نکته: این روش زمانی است که boot سیستم آسیب ندیده باشد و حتی الامکان فایلهای راه انداز سالم باشند، معمولا برخی نرم افزارهای ناسازگار در یکی از مراحل بوت سبب هنگ میشوند، که این روش شما را به قبل از نصب آن نرم افزار میبرد.


منبع : تمامي مطالب اين صفحه از كتاب الكترونيكي نوشته آقاي محمد . م مي باشد.


ین راهکار زمانیکه ویندوز بالا نمیاد.....!!!!!!!!!!

1- استفاده از دیسک استارت‌ آپ ویندوز (Windows Startup Disk):
اولین کاری که باید در این هنگام انجام می‌دهید ساختن استارت آپ دیسک است. ممکن است بالا نیامدن وبندوز به خاطر اشکال در یک سری فایل‌ها باشد که در ادامه ذکر خواهد شد، برای این کار شما باید یک‌ دیسک برای استارت آپ کردن ویندوزتان درست کنید.
برای این کار شما باید سه فایلboot.ini،NTLDR،Ntdetect.comرا در درایو ویندوزتان پیدا کنید. این فایل‌ها که همگی هم در حالت پیش‌فرض در درایو ویندوزتان (Cیا هرچیز دیگری) مخفی هستند، جزو فایل‌هایی هستند که برای بوت شدن ویندوز نیازمند هستند. لذا ممکن است که یکی از دلایل اصلی بوت نشدن ویندوزتان اشکالاتی در این فایل‌ها باشد. پس زمانی که ویندوزتان درست کار می‌کند باید اقدام به درست کردنWindows Startup Disk کنید.
برای این کار این‌ فایل ها رد زمانی که ویندوزتان درست کار می‌کند، پیدا کرده و در یک فلاپی و یاCDو یا فلش مموری‌تان قرار دهید. توجه کنید که در درایو مورد نظر جز این فایل‌ها نباید فایل دیگر وجود داشته باشد. حال زمانی که ویندوزتان بالا نمی‌آید ابتدا وبندوز را ریستارت کنید (می توانید از کلید ترکیبیalt+ctrl+Deletاستفاده کنید) و دیسک استارت آپ را در کامپیوتر قرار دهید، وقتی که این دیسک را در کامپیوتر قرار می‌دهید ویندوز خود به خود فایل‌ها مذکور را از در دیسک استارت آپ شماLoadمی کند و ویندوز به درستی بالا می‌آید و می‌توانید به رفع مشکل مورد نظر بپردازید. درصورتی که مشکل این باشد شما می‌توانید با کپی کردن فایل‌های مذکور از روی دیسک استارت آپ به هاردتان مشکل را رفع و رجوع کیند.
2- استفاده از ویژگی‌ Last Known good Configuration ویندوز
شما هم‌چنین می‌توانید با استفاده از ویژگیLast Known good Configurationویندوزتان را بوت کنید. با کمک این ویژگی می‌توانید آخرین تغییراتی را که باعث اختلال در بوت ویندوز می‌شود راUndoکنید. این ویژگی باعث بازگردانی کلید ریجیستریCurrentControlRegistrySetمی‌شود. این کلید کارش این است که تنظیمات هاردتان و درایوهای مختلف را ذخیره می‌کند. در صورت اختلال در فایل‌هایی در درایو ویندوزتان این تنظیمات تغییر می‌کند. این ویژگی آخرین تنظیماتی این کلید را که باعث بالا آمدن ویندوز شده بود را جایگزین تنظیمات فعلی کلید ریجیستری‌تان می‌کند.درصورتی که شما بتوانید این تغییرات را بازگردانید، مطمئنآ ویندوزتان بالا خواهد آمد
برای استفاده از این ویژگی زمانی که باErorrبالا نیامدن ویندوز مواجه شدید، با فشرن کلیدهایAlt+Ctrl+Deleteویندوزتان را ریستارت کنید، بعد از اینکه صدای "بیپ" اول ویندوز را شنیدید، کلیدF8را فشار دهید تا منویWindows advance Optionsبرای شما نمایان شود. در منوی ظاهر شده گزینه‌یLast good configurationرا انتخاب کنید و بعدEnterرا فشار دهید. با این کار کامپیوترتان ریستارت می‌شود و ویندوز بالا خواهد آمد!
البته این نکته را فراموش نکنید که وقتی برای اولین بار ویندوزتان بالا نیامد باید از این ویژگی استفاده کنید، به عبارت دیگر زمانی که شما چندید بار ویندوز را ریستارت کردید و بالا نیامد این ویژگی جواب نمی‌دهد، چون آخرین کلید ریجیستری مورد نظر با هر بار تغییرات در بوت شدن ویندوز تغییر می‌کند.
3- استفاده از ویژگی System Restore
یکی از ویژگی‌های خوب ویندوز داشتن قابلیتی به نامSystem Restoreاست. ویندوز با استفاده از این قابلیت هر ۲۴ ساعت یک بک‌آپ از آخرین ویژگی‌ها و تنظیماتش را دخیره می‌کند. به همین دلیل درصورتی که بتوانید از این ویژگی استفاده کنید می‌توانید ویندوزتان را بوت کنید.
برای استفاده از این ویژگی ابتدا ویندوزتان را یک‌بار ریستارت کنید، بعد با وارد شدن بهWindows advance Optionsو کلیک بر روی گزینه‌یSafe Modeویندوز را بالا بیاورید. سپس با وارد شدن به بخشsystem RestoreدرAccessoryویندوز آخرین تنظیمات ویندوز را بازگردانی‌ کنید. بعد ویندوز تان را ریستارت کنید. همین!
4- استفاده از Recovery Consule
ممکن است زمانی عمق فاجعه بیش‌ از اینها باشد! به عبارتی با انجام دادن کارهای فوق شما نتوانید ویندوز را بازگردانی کنید. در این حالت شما نیاز به استفاده از ویژگیRecovery Consuleدارید، برای این کار شما مجبور به استفاده ازCDویندوز هستید. مطمئنآ یک‌سری از فایل‌های شما در ویندوزتان مشکل پیدا کرده است، درصورتی که راه های بالا جواب ندهد معنی اش این است که این فایل‌ها قابل بازیابی نیستند و مجبور به استفاده‌ی کپی‌تازه‌ای از آنها در ویندوزتان هستید.
برای این کار بایدCDویندوزتان را قرار دهید و اجازه دهید که مراحل اولیه‌ی نصب آغاز شود، بعد از این کارها ویندوز از شما سوال می‌کند که چکار می خواهید بکنید؟ نصب ویندوز جدید، رفع اشکال ویندوز قبلی . که ما گزینه‌ی دوم را انتخاب می‌کنیم.
بعد از این مرحله ویندوز درایو حاوی ویندوزتان را نمایش‌ می‌دهد. در صورتی که شما چندین ویندوز داشته باشید، با زدن عدد مربوط به آن ویندوز مراحل تعمیر و رفع عیب ویندوز مذکور با قرارگیری فایل‌های سالم به جای فایل‌های مشکل دار شروع می‌شود. بعد از این مرحله ویندوز ریستارت می‌شود و انشاءالله! ویندوزتان بالا خواهد آمد.
5- رفع BootSector ایراد دار:
در ابتدا باید بگویم که هر هارددیسکی از جدول‌هایی تشکیل شده است که هر کدام از خانه‌های این جدول که حاوی اطلاعات خاصی است "Sector" خوانده میشود. حال اگر بخواهیم این سکتورها را د ردرایو حاوی سیستم عامل بررسی کنیم، به هرکدام از انها "بوت سکتور" می‌گویند. یکی از دلایل بالا نیامدن ویندوز می‌تواند ایراد در این سکتورها باشد. درصورتی که به این نتیجه برسید که دلیل بالا نیامدن ویندوز اشکال در این مورد است، باید از یک ورژن دیگر از سیستمRecoveryConsuleبه نامFixbootباید استفاده کنید.
برای این کار طبق مراحل کفته شده در مورد 4 عمل کنید و در کادر مربوطه عبارتFixboot {Drive}را تایپ کنید و در قسمتDriveنام درایو مورد نظرتان را تایپ کنید.
6- رفع مشکل Master Boot Sector
Master Boot Sectorعنوان اولین بوت سکتوری است که خوانده می‌شود و مسئول اصلی بوت شدن ویندوز است. در صورت اشکال در این مورد، ویندوز بوت نمی‌شود. برای حل این مشکل باید بازهم ازRecover Consuleاستفاده کنید.
برای این کار نیز طبق مراحل کفته شده در مورد 4 عمل کنید و در کادر مربوطه عبارتFixmbr[device_name]را تایپ کنید
در قسمت بالا در کادر [device_name] باید نام مسیر درایوی را که می‌خواهید بوت سکتورش را درست کنید بنویسید.
مثلآ برای درایو‍Cباید بنویسیم:Device/harddisk C
توجه کنید کاری که مورد بالا می‌کند این است که در درایوی کهمستربوت سکتورش مشکل دارد، یک مستر بوت سکتور دیگر درست کند نه این که مستر بوت سکتور اولیه را تعمیر کند.
7- غیر فعال کردن ریستارت شدن ویندوز
وقتی که ویندوز با مشکل بالا نیامدن مواجه می‌شود، به صورت خودکار ریستارت می‌شود و این چرخه مدام تکرار می‌شود و مانع از دادن وقت به کاربر برای حل مشکل می‌شود. لذا باید اول این امکان را غیر فعال کنید.
برای این منظور باید باید واردWindows Advance Options بشوید و بعد گزینه‌یAutomattice Restart On System Faiulerرا غیر فعال کنید و روی دکمه‌ی اینتر کلیک کنید.
9- استفاده از فایل‌های Backup
شما می‌توانید از نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات پشتیبانی شده که بسیار متنوع هم هستند استفاده کنید
10- نصب داخلی ویندوز
وقتی که دیدید با استفاده از راهکارهای فوق نمی‌توانید بازهم ویندوز را بوت کنید، بهتر است که ویندوزتان را آپگرید کنید.
برای این منظور در مراحل نصب ویندوز، شما به جای رفتن به بخشRecivery Consuleدکمه‌یEnterرا می‌زنید و مراحل نصب را پی‌میگیرید، ولی در بخشی از مراحل نصب ویندوز به شما می‌گوید که ویندوز دیگری هم وجود درد، آیا مایل به آپگرید کردن آن ویندوز هستید یا اینکه می خواهید یک نسخه‌ی جدید نصب کنید، شما گزینه‌ی تعمیر (یا همان آپگرید) را فعال می‌کنید.

__________________
اگر تنهاترين تنهايان شوم باز هم خدا با من است، خدا جانشين تمام نداشته هايم است.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 3:29  توسط عارف رومیاتی  |